Szanyi „egyedül vagyunk” Tibornak és lelkes kritikusainak köszönhetjük a 2010-es választási kampány eddigi egyik legnagyobb megmozdulását. Abban, amikor a lakótelepi kopogtatócédulagyűjtés közepén évértékelőt rögtönző, a háta mögött tiltakozó transzparenst kifeszíteni próbáló gyerekek és a Szanyi-kampánystábhoz tartozó jobbágyok közt kialakuló csendes közelharcról mit sem sejtő Tibi kiejti a száján, hogy „Elbaltáztunk.”, szóval abban minden benne van, amit tudni illik napjaink helyzetéről. Nézzük csak, nagyon vicces:
Maga a szpícs elég unalmas: görcsösen alámondogatásos utalás Orbánra, 0 konkrétum. Miss Sün feltűnése egy kicsit színesíti a képet. Aki unná végighallgatni, a kulcsszavak:
„Hungaronáci randalírozás.”
„Kénytelen-kelletlen megszavaztuk.”
„Eddig ért a takaró.”
„Időben kapcsoltunk.”
„Sok disznóságra fény derült.”
„Örüljünk, hogy intézményeink működnek.”
„Sokan hazudtak, de a többség normális.”
„Ettől még bulizhatnak amennyit akartnak.”
„Elbaltáztunk.”
„Mangalica szalámi.”
Hogy vannak ezzel a kampánnyal? Mi egyszerre unjuk és nagyon élvezzük.
APDÉT!
Olvasónk, Szkeptikus képet is küldött, melyben bizonyítja a kommentek közt tett állítását:
Az alábbi videót a Reakción láttuk. A filozófiája is érdekes, de minket csak nyelvi szempontból fogott meg.
"elmúlt hónapokba"
"3 hónapja és 18 napja, de összesen 3 hónapja és 9 napja"
"nem egyedül, team-ekkel, szakértőkkel"
"Mit kell ehhez tenni? Amit meg kellett tenni, azt megtettük."
"Augusztus 27. óta számos alkalommal volt lehetőségünk arról, hogy ezt a kiváló előterjesztést..."
A nyári uborkaszezon előtt nem állhatjuk meg, hogy röviden ne értékeljük mi is az EP-választások után kialakult belpolitikai helyzetet. Tekintsünk most el a fősodratú médiában az utóbbi hetekben felépített közhelykatedrálisoktól, és think tankunkkal fontolva haladjunk végig az újonnan kialakult aknamezőn!
Először érdemes talán tisztázni, hogy egyáltalán milyen következtetésekre is jogosít fel minket az uniós voksolás, vagyis mekkora belpolitikai súlya van az eseménynek. Kevés szó esik erről, általában rögtön a mélyreható konklúzióké a terep. Pedig fontos lenne tudatosítani, hogy az EP-választások rövidtávú belpolitikai kihatásai elenyészőek, az ellenzéknek adott retorikai muníción, és a kormányerő röstelkedésén túl nincs gyakorlati következménye idehaza. Vagyis a Fidesz és a Jobbik jó teljesítménye után a jövő évi országos választások győztesét kikiáltani, illetve Vona Gábornak kormányprogramot vizionálni dromedárság. Stratégiát alkotni, az erőviszonyokat újraértékelni, és reális forgatókönyveket gyártani viszont szabad és szükségszerű.
Az ország jövője szempontjából releváns és kevésbé húsba maró kérdéseket kell boncolgatni a jövőt illetően. Előbbiek közé tartozik a Fidesz-Jobbik (v)iszony kimenetele, a baloldali vákuum kitöltése, az utóbbiakhoz az MDF túlélése vagy az SZDSZ agóniája. Az LMP külön téma, róluk majd máskor.
Sokáig úgy tűnt, hogy Magyarországon pártot csak párt tud alapítani. (Ellenzék kell? Veszek magamnak!) Mégis, minket nagyon régóta a parlamenten kívüli élet érdekel igazán. Azon belül is minden, ami zöld. Egyre többen mondják, hogy ott most tényleg megmozdult valami; rendszerkritika, tabudöntögető civil mozgolódás, majd ezekből kinövő új pártok.
Létezik tehát egy rendszerkritikus értelmiség. Pártot, árnyékkormányt szervez. Bár emezt több platformon teszi, közös tulajdonsága, hogy zöld, a parlamenti pártokat egyformán utálja és szeret biciklizni. Hogy erősödne ez a rendszerkritikus értelmiség, a pártpreferenciás mérések egyelőre csak halványan igazolják. Viszont jelenleg is ott van az összes választókorú körében kb. 50 százalék, aki nemszavazna/bizonytalan, belőlük egy komolyabb szikrával leszakítható akár nagyobb tömeg is, ha látszik az új, hótiszta politikai erő.
Elkezdtük hát listázni a friss és zöld (ill. zöldes), rendszerkritikus, alulról szerveződő pártokat. Megdöbbenésünk őszinte: ha túl sokat mantrázták az "árnyékparlamentet", akkor azért, ha a történelem szemétségéből térünk vissza önmagunkba, akkor azért, de a parlamenti patkó összes szereplője leképeződik az országházon kívül.
A helyzet olyan szép, hogy ábrázolható. Lássuk a rendszer működtetőit, és a rendszer sokkolóit, egymás mellett.
SZDSZ-LMP
A két szavazás óta kampányait következetesen kizárólag zsidók, füvesek buzik és a Jobbik köré szervező SZDSZ-nek komoly fejfájást okozhat a Lehet Más a Politika előretörése; a kampányfilmek tanulsága szerint az LMP nem csak a liberális értelmiségi holdudvarra jár rá (Hajós András, Settenkedő...), de a közeljövőben stoppolhatja az egykori mainstream szadi témákat is (jogvédelem, alternatív kultúra stb.). Az LMP egyelőre minden alkalommal hevesen tiltakozik, amikor felmerül, hogy SZDSZ-epigonok lennének, de tippünk szerint a Humanista Párttal alkotott párosuk akkor is a legtöbb szavazót a liberális párttól fogja elszívni.
Fidesz-Élőlánc
Lányi Andrásnak feltehetően könyvmegjelenése és az Élőlánc honlapjának megújítása miatt nem jutott ideje indulni az aktuális választásokon, viszont a parlamenten kívül kétségtelenül ő és pártja képezik a Fidesz rendszerkritikus, zöld párját. Van itt nemzeti karakter (nemzeti zarándoklat), programegyezés (TB mentők). Feltehetően nekik is megvan a saját Kövér Lászlójuk, egyelőre még rejtegetik.
MSZP-Zöld Baloldal
Ha csak annyit mondunk, hogy a Zöld Baloldal Tamás Gáspár Miklós vezette EP-listája a Magyarországi Munkáspárt 2006, a Zöld Demokraták, a Fiatal Baloldali Unió és az Európai Feminista Kezdeményezés egy másmilyen Európáért nevű szervezet összefogásával alakult, már majdnem mindent tudunk. Programjuk igyekszik reális maradni: céljuk többek közt a NATO feloszlatása. Amiért mindemellett bátran mondjuk, hogy a Zöld Baloldal az MSZP parlamenten kívüli megfelelője, az egyrészt TGM ÉS-ben nyújtott, Fideszről szóló publicisztikai tevékenysége, másrészt a praktikus egyezés, miszerint mindkét párt az Internacionáléval zárja hivatalos eseményeit.
Az MDF-nek és a KDNP-nek bizony nem találtunk zöld megfelelőt, de nekik a bolhacirkuszban talán nem is lenne a többiekétől teljesen külön alternatívájuk. Ami azt illeti, az LMP a mindegyforma, és a se nem bal, se nem jobb érvelések mentén az MDF-et is rövid úton csődbe viheti, ráadásul (ahogy a belvárosi kampánybódékon látszik) immáron a zöld színen is ketten osztoznak.
Zöld árnyékparlament, íme.
A cikk ötletét Puzsér Róbert ezen intejújából loptuk.
*a szerző tanú, gátőr
Tegnap, április ötödikén vitán felül nagy napot éltünk: bizonyosságot nyert, hogy Bajnai miniszterelnök lesz, Lendvai Ildikót pedig az MSZP elnökévé választotta a pártkongresszus. A Fontolva Haladó ma csak az utóbbival kíván foglalkozni, hiszen L.I. már most történelmi jelenség. A google képkeresőben semmi izgalmasat nem találtunk, így laudációnkat botox ránctalanításról szóló képekkel illusztráltuk.
A magyar kulturális közvédelem, és az internacionális értékkommandó primer vészharangja. Ezt eddig nem értem, de tovább olvasok, hátha >>>
Weblog, mikroblog, issue-blog© a sokoldalú honért. Echte vengerszkij gondolatok. (Bátyánk az IGEN.)
Ráadás: Fontolva Twítelő
Nincsenek linkek
ökoharcos (3), életvezetés (2), évforduló (6), ünnep (3), bajnai (3), baloldal (8), belpol (30), budapest (6), Caritas in Veritate (3), critical mass (2), FHstreetart (3), fidesz (3), film (2), folyóirat (9), fontolva cinikus (2), fontolva nyaralo (5), gazdaság (3), glossza (2), gyurcsány (2), igazság (2), igazságosság (2), interjú (2), iszlám (2), izland (4), jobbik (8), kampány (15), karácsony (2), képek (2), külügy (3), külpol (8), kommentár (8), kommunizmus (2), lmp (2), másság (2), magyarellenesség (3), magyar koratörténet (3), magyarság (10), marx (2), média (6), mdf (6), művészet (4), monte grappa (2), mszp (5), munkáspárt (2), nácik (2), nyaralo (6), olasz (2), orosz (2), pogányság (2), reklám (2), szdsz (4), szemle (5), szeretet (2), szlovák (7), szolg közl (7), történelem (16), trianon (3), ukrajna (2), választás (3), választás2010 (4), válság (5), vallás (5), vendégszöveg (2), viccö (17), viktor (4), világ (6), világháború (5), web (2), zöld pardon (2)
© 2008-2025, IGEN